Senegal Papağanımızı Yıkamak;

Herkese merhaba;

Bugün önemli bir konuyu hatırlatayım dedim…Malum havalar sıcak bu nedenle kuşlarımızın yıkanması ve temizlenmesi gerek tabii bu işi zorlayarak yapmamalıyız…Bende bunu  anlatacağım…Bu yıkama olayının iki yolu vardır…

1)Yağmurlama:
Çiçek sulama aparatlarının içine dolduracağınız su ve içine damlatacağınız birkaç damla sirkeyi kuşun gözüne ve kulaklarına kaçmayacak şekilde sıkarak onu serinletebiliriz ve ayrıca tüyleri nemlenir ve sirke sayesinde düzgünleşir…

2)Bir kaba su koyup önüne koyarak:
Bunda yapacağımız tek şey bir kaba su koymak ve içerisine bir iki damla sirke damlatmak gerisi basit göreceği bir yere koyarsınız ve o kendi yıkanır…

Yıkandıktan sonra ise onu güneş gören bir yere koymalısınız…Kesinlikle siz onu fön makinası gibi şeylerle kurutmayın o kendi tüylerini düzelterek kurulanır…Yeterki onu öğlen saatlerinde yıkayın ve güneş gören bir yere koyun kurulanınca alırsınız mis gibi olur.


Aşağıda örnek iki video var…
1)Bu videodaki belki yağmurlamaya girer anlatmak istediğimi bulamadım…


2)Burada kuşa bir kap su verilmiş ve kuş kendini istediği kadar yıkar…NOT :YAZI TARAFIMDAN YAZILMIŞ OLUP, TAMAMEN KENDİ DENEYİM VE TECRÜBELERİME DAYANMAKTADIR. KESİNLİKLE ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!


Poicephalus Papağanlarının Türleri;

1)BROWN HEADED (KAHVERENGİ KAFALI) PAPAĞAN:
Kahverengi başlı papağanlar genellikle uysal ve sevgi dolu papağanlardır.2-3 yaşları arasında olgun hale gelirler.Kahverengi başlı papağanlar eğlenceli bir yapıya sahiptirler.Bu kuşlar çok aktif kuşlardır ve bu nedenle dışarıda bolca oyun oynamalı ve kafesleri geniş olmalıdır.
Bu türün boyutu yakalşık 22-23 cm arasındadır.
Ortalama yaşam süresi 30 yıl ve üstüdür.

2)MEYER PAPAĞANI:
Diğer türler gibi aktif bir papağan değilsede, kolay bakımı ve kişiliği nedeniyle oldukça popülerdir(ülkemizde değil).Meyer papağanı diğer türler gibi atletik değildir.


Bu türün boyutu yaklaşık 20-21 cm civarıdır.
Ortalama ömrü ise 50yıl ve üzeridir.
3)RED BELLİED(KIRMIZI KARINLI) PAPAĞAN:
Diğer türlere göre daha sosyal ve daha iyi bir konuşmacıdır.Çevrelerindeki kuşlara hakim ve cesur olurlar.Bu tür yavruyken kahverengi bir renge sahiptir büyüdükçe kırmızılaşır.Bir de bu türün cinsiyeti için DNA testine gerek yoktur çünkü erkek ve dişinin dış görünüşünden cinsiyeti ayrılabilir.
Bu türün boyutu yaklaşık 22-23 cm dir.
Ortalama ömrü ise 35 yıldır.

4)CAPE PAPAĞANI:
Cape papağanı bu türün en büyük üyelerinden ikincisidir.Cape papağanının zeka ve sosyal yeteneği jako(afrika gri) papağanı kadar iyidir.Çok zeki ve iyi konuşmacı papağanlardır.Gagaları çok güçlüdür bu nedenle dikkatli olmak gerekir.
Bu türün boyu yaklaşık 34.5 cm dir.
Ortalama ömrü ise 40 yıldır.

5)JARDİN PAPAĞANI:
Jardin papağanı çok akrobatik bir türdür.Kendisi yeni numaralar bulabilir.Bu türde çok zekidir ve insanlarla çok fazla etkileşimde bulunur.Bu tür saklambaç oynamayı sever yani kafesinde saklanabileceği bazı alanlar olmalıdır.Sahibiyle oynamaya bayılır ve sahibinin onunla oynaması için onun ilgisini çekmeye çalışır.
Bu türün yaklaşık boyutu 40 cm dir.
Ortalama ömrü 30 yıldır.6)NİAM NİAM PAPAĞANI:
Bu papağan hakkında çok az bilgi vardır.İlk kafes ortamında yetiştirme 1981 yılındadır.Yani yabancı ülkelerde de tam olarak nasıl bir kuş olduğu bilinmiyor ancak yüzünün sarı olduğu düşünülüyor.

7)RÜPPEL PAPAĞANI:
Diğerlerinden daha sessizdir.Bir kişiye aşırı bağlanır ve o kişiyi zaman zaman kıskanabilir.Ayrıca sakin ve zeki kuşlardır.
Bu türün boyutu yaklaşık 22-23 cm dir.
Ortalama ömrü 35 yıldır.


Evet yine bir tür eksik çünkü anladığım kadarıyla o papağan cape papağanı olarak geçiyor sadece kafsının üstünde birinin kırmızılık var birinde yok bu tek fark bu nedenle onu yazmadım haa bu arada Senegal papağanını bilerek eklemedim çünkü kaç tane yazı mevcut… bende üşendim J
İŞTE İKİ CAPE PAPAĞANI TÜRÜ VE FARKLARI;

                                        (Poicephalus fuscicollis suahelicus)

                                             (Poicephalus robustus)
BURDA DA İKİSİ BERABER;


NOT :BU YAZININ HABERSİZ VE KAYNAK BELİRTİLMEDEN ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!
VAHŞİ SENEGAL PAPAĞANI ADIM ADIM NASIL EVCİLLEŞTİRİLİR ??

Merhaba Arkadaşlar :) Bu yazımda vahşi bir senegal papağanı nasıl evcilleştirlir bu konuya değinmek istiyorum :)

Öncelikle behzat geldiğinde vahşi, hırlayan, elden aşırı derece korkan ve elinizi yaklaştırdığınızda elininize saldıran bir papağandı.

Adım Adım nasıl evcilleştirilir bunu anlatacağım.

1.Adım DOST KAZANMAK :)

Senegal papağanları çok çabuk öğrenen ve çok duygusal canlılardır. En azından benim gözlerimlerim bu yönde :)

İlk adımda papağanınızı eve getirdiniz kafese koydunuz yem ve su koydunuz ve 1 saat bekleyin ve eğitime başlayın. Önce kafesin yanına oturun ve anlatmaya başlayın. Ne anlatırsanız anlatın. Eski sevgiliniz, maçlar, yoğun sınav haftaları ne işinize gelirse onu anlatın. Önce sesinize ve görüntünüze alışsın.

Sonra kafese elinizi sokun çırpınacak, kaçacak, bağıracaktır. Olsun. Bir süre sonra sakinleşecek ve kafesin tabanında bir köşeye inecektir. O an sizin eğitiminiz başlıyor işte. Bir parça elma uzatın. Elmaya hayır diyecek bir papağan tanımıyorum :) Önce yemeyecektir. Gagası ile itecek. Hırlayacak ve yine kaçmaya çalışacaktır. Ama sabır bu işte en önemli unsurdur.Ve ilk adımı başarıyla tamamlamış oldunuz :)

2.Adım DOKUNMAK

Senegal papağanınız biraz sakinleşti ve elmayı yemese de koprattı attı ya da hiç dokunmadı bile ama yine de kaçmadı. Bu aşamada ise nazik ve sakinleştirici bir ses tonuyla ona SANA ZARAR VERMEYECEĞİM, SENİN DOSTUNUM  diyin. Ve yavaşca gagasına dokunun. Yine kaçacak, bağıracak ve ıssırmaya çalışacaktır. Bunu 5-6 kere tekrarlayın Sakinleştiğini göreceksiniz.


3.Adım SOPA İLE SEVMEK

Dokunduğunuz senegal papağanınızla aranızda ilk bağ kurulmuş oldu. Ve onu yavaşca ve sakinleştirici sözler söyleyerek sevin.4.Adım TEKRARLAMAK

1 hafta boyunca bu 3 adımı tekrar edin. Bıkmadan usanmadan. Bir süre sonra teslim olacaktır. AMA MUTLAKA SEVGİ SÖZLERİ SÖYLEMEYİ UNUTMAYIN.


5.Adım DIŞARI ÇIKARTMAK

3 hafta sonra ilk kez dışarı çıkartabilirsiniz. Ortama alıştığından sağa sola çarpma ihtimali de azalır. Ama yinde ayna ve pencereleri bir bez yardımı ile kapatın ki çarpma yaşanmasın. Dışarı çıkarttığınızda da sevgi sözcükleri söyleyin. Orada da aynı şekilde sevin.6.Adım ELE ALIŞTIRMAK

Bu adım belki en zor ama en can alıcı adım. Papağanınızın en çok korktuğu şey el. Sebebi ise doğadan yakalanırken, zarar verilirken, ve başına geldiyse sebebi olan insandan korkmasının tek sebebi el.

Elime bir futbol çorabı giydim ve tünekle aldığım papağanımı koluma koydum. Hemen kaçtı. Ama bunu istisnasız 20 kere tekrarlayınca yine pes etti ve kolumda durmaya başladı.Ve Zamanla çok korktuğu elime inmeye başladı. Onun gözünde zarar veren el onu seven , ona elma, fıstık vs ikram eden el oldu.

7.Adım OMZA VE YAKIN TEMASA ALIŞTIRMAK

Bu adım ele alıştırmaya göre daha kolay. Yine ele alıştırdığınız şekilde omzunuza koyuyorsunuz o kaçıyor siz yine tekrarlıyorsunuz ve kazanan siz oluyorsunuz.


Ve sıcak günlerde arada bir elma sirekesi ile banyo yaptırmanbız onun sakinleşmesine ve size olan güveninin artmasına sebep olur ;)


Banyo sonrası ise onu sevebilirsiniz :) Ama MUTLAKA SEVGİ SÖZCÜKLERİ SÖYLEMEYİ UNUTMAYIN :)

8.Adım ELE YATIRMAArtık ele ve omza alışık sizi seven bir dostunuz var. Sevgi sözcükleri söyleyerek, onu yavaşca elinizin içine yatırın. Hep kalmaya çalışacak ve kacacaktır. Ama her zaman olduğu gibi kazanan siz olacaksınız.
Ve eğitim BİTMİŞTİR. UNUTMAYIN BENİM KENDİ YÖNTEMİM SES ( SABIR, EMEK VE SEVGİ ) İLE EĞİTEMEYECEĞİNİZ VAHŞİ PAPAĞAN YOKTUR :)


YAZI TAMAMEN TECRÜBELERİME DAYANMAKTADIR. ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!

Senegal Papağanı Türleri;

Aslında Senegal papağanı poicephalus ailesinin bir üyesidir.Yani bu yazıda Senegal papağanı türleri değil poicephalus papağanı türlerini inceleyeceğiz.


1)Senegal Papağanı:

Bu türün özelliklerini hepimiz artık biliyoruzdur.Eğer bilmiyorsak blogda mevcut bir yazı var.Bir de ülkemizde şu an için bulabileceğimiz tek tür ne yazık ki budur.
2)Meyer Papağanı:
Meyer papağanı  küçük bir afrika papağanıdır.Bu türün adını alman bilim adamı Bernhard Meyer’den almıştır.Bu papağanların Senegal papağanlarından tek farkı renkleri ve boylarıdır.Boyları ortalama 21 cm kadardır.
3)Kahverengi Başlı Papağan:
Kahverengi başlı papağanlar yabancı ülkelerde yetiştiriciliği fazla olan bir tür.Onların çok tatlı bir kişiliği vardır ve sessiz kuşlardır.Tüm papağanların biraz gürültü yapma eğilimi vardır tabii bu unutulmamalıdır.Bu kuşlar çok iyi bir apartman evcilidir.
4)Kırmızı Önlü Papağan:
Kırmızı önlü papağanlar 28 cm kadardır.Çoğunlukla yeşil ve kısa bir kuyruğu vardır.Baş, boyun, sırt ve kanatların üzerinde siyah desenli tüyler vardır.Bu tür ayrıca jardin papağanı olarakta bilinmektedir.
Bu kuşların sesleri taklit etme yeteneğinden dolayı evcil olarak bakılmaları yaygındır(tabii bizim ülkemizde değil bu).
5)Cape Papağanı:
Bu tür poicephalus türleri içinde en büyük olanıdır.Çok kolay üretilmesine rağmen çok fazla üretilen bir tür değil tabii bu da yabancı ülkelerde ülkemizde belki bu papağandan bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az vardır.Bu papağanlar güney afrikada  yağmur ormanlarında yaşarlar ve bu tür benim en sevdiğim tür ama ne yazık ki ülkemizde bulunmuyor.


6)Rüppel Papağanı:
Niye bu papağanlara böyle demişler bilmiyorum böyle bir kelime yok her halde bizim afrika grilere jako dememiz gibi bir şey diye düşünüyorum.
Rüppell papağanlarının 22-25 cm arasında boyları vardır ve kiloları ise 120-160 gr arasında değişmektedir.Renkleri bana meyerleri andırıyor.

7)Sarı Önlü Papağan:
Sarı önlü papağanlar yaklaşık 28 cm dir ve  renkleri aşağıdaki fotoğraftaki gibidir.Cinsiyetleri  DNA ile anlaşılıyor.

NOT :BU YAZI HABERSİZ VE KAYNAK BELİRTİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ !!!

Bu yazı  en.wikipedia.org/wiki/Poicephalus adresinden çevirilmiştir.Senegal Papağanlarında Beslenme;


Senegal papağanları  doğada meyve, sebze ve tohum  ile beslenirler ancak kafes veya ev ortamında daha farklı bir beslenme programına ihtiyaç duyarlar.
Diyetlerinin %25-30’u tohumlara dayanmalıdır.Eğer palet yemle besliyorsanız boyasız olamasına dikkat edilmeldir çünkü boyalı palet yemler onların tüy değiştirmesini etkiler.Senegal papağanlarınızın palet ve tohum dışında geri kalan %75’lik beslenmelerini meyve ve sebze ile tamamlayınız.

Eğer yavru bir Senegal papağanı bulabilirseniz  çok şanslısınız çünkü onu erken yaşta meyve ve sebzeye alıştırabilirsiniz.Ayrıca yavru bir Senegal papağanı sahiplenmek seçici bir beslenmeyi engellemek için iyi bir yoldur.

Genellikle elma,armut,kavun,muz,havuç,kabak,koçanı üzerinde mısır ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri çok severler.Ayrıca onlara kahverengi pirinç,haşlanmış tavuk( yağsız, tuzsuz),haşlanmış yumurta ve daha çok besinle beslenebilir.
NOT :BU YAZI HABERSİZ VE KAYNAK BELİRTİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ !!!
Bu yazı  www.birdtricks.com/senegal-parrot-cages.html adresinden çevirilmiştir.


SENEGAL PAPAĞANI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ???

   

                    SENEGAL PAPAĞANI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ???


Merhaba arkadaşlar bu yazımda senegal papağanı alırken nelere dikkat etmeliyiz bunlar üzerinde duracağım.

Ben kendi senegallerim Behzat Ve Ç. yi alırken aynı yöntemi uyguladım.

Maalesef ülkemizde senegal papağanları çok popüler değil. Bundan dolayı genç ve sağlıklı bir papağan bulmak neredeyse imkansız. Ama bulabildiğimiz en iyi senegali alma şansımız var :)


1) GÖZLER
 Açık ve parlak olmalıdır. Gözlerde sulanma ve kızarıklık olmamalıdır. Aynı şekilde göz çevresinde de bir olumsuzluk olmamalıdır. Gözler mümkün olduğunca koyu renk olmalıdır. Sarının tonu açıldıkca yaşlanır kuş.
 
2) GAGA
 Mümkün olduğunca temiz ve parlak olmalı. mümkün olduğunca az deforme bulunmalıdır.

3) GÖĞÜS (KURUMA )

Kuruma hastalığı denen gögüste aşırı zayıflık olmamalı. Gögüs kemiğinin yanları etli olmalıdır.

4) DIŞKILAMA

İshal olmamalı, dışkının rengi, yeşil- beyaz olmak üzere 2 renk olmalıdır. Dışkıda kırmızılık varsa (kan) ciddi problemler var demektir o kuştan uzak durun.

5) TÜYLER

Mümkün olduğunca temiz ve düzgün olmalıdır.


Benim aldığımda Behzat'ın kafasının üstünde kellik vardı düzenli ve dengeli beslenmeyle kısa sürede yeni tüyler çıktı ve kellik geçti.

Behzatı ilk aldığım günkü hali ...


YAZI TARAFIMDAN YAZILMIŞ OLUP, TAMAMEN KENDİ DENEYİM VE TECRÜBELERİME DAYANMAKTADIR. KESİNLİKLE ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!

UMUT

7 Adımda Senegal Papağanı;

Senegal papağanlarını iyi bir evcil hayvan yapabilirsiniz, ama en azından onunla günlük ilgilenmek, büyükçe bir kafes almak, kafesin içini dolduracak kadar oyuncak edinmek, günlük taze meyve ve sebzelerle desteklenmiş bir diyet uygulamak ve onunla kafes dışında zaman geçirmeniz gereklidir.Tabi ki onun da uyması gereken kurallar olmalıdır.


Çevirdiğim yerde iyi bir üreticiden Senegal  papağanı edinin yazıyordu ama Türkiye’de henüz Senegal papağanı üretilmiyor.AMA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERLE İLGİLİ BİR YAZI BLOGDA MEVCUT !!! (Düzenleme: 25 Mart 2015 - Artık ülkemizde de Senegal Papağanı üretiliyor. )
Senegal papağanları besin olarak %70 taze meyve ve sebze ile beslenmelidir.Bunun yanında çeşitli tohumlar ve fındık ceviz badem ile beslenmeleri sağlanmalıdır.Eğer sizin papağanınız  doğru beslenirse uzun ve  mutlu yaşar.Ama  onlara kesinlikle avakado,çiklata,abur cubur vermeyiniz  bu onlar için çok zararlıdır.


Senegal papağanınızın doğru büyüklükte bir  kafesi  olmalıdır.Senegal papağanları boyları küçük olsa bile büyük kafeslerde rahat ederler.Oyuncaklar  onlar için çok gereklidir  oyuncakları ise hiçbir işe yaramayanlardan değil onun zekasını geliştircek ve onu eğlendirecek oyuncaklar olamlıdır.Su ve yemek kapları paslanmaz çelikten olmalıdır.Tünekleri ise ağaç dalı veya ağaçtan imal edilmiş olmalıdır.Tünekler arasına halatta eklenebilir.
Hazırda bir veterineriniz olsun.Çünkü önlem tedaviden bin kat daha iyidir.Senegal papağanları içinde bu durum kesinlikle doğrudur.Çünkü onlar (sadece Senegal papağanları değil tüm papağanlar) ölene kadar hastalıklarını gizlerler bu onların doğasında vardır.Basit bir kan testi ile onları koruyabilirsiniz.
 Bir veya iki senegaliniz olsun bu sizin kararınızdır.Tek beslenen Senegal papağanları oldukça sevecen canlılardır.Gerçi bu tüm tek beslenen papağanlar için geçerlidir.Eğer çift Senegal papağanı istiyorsanız maliyet artacaktır iki oyuncak,  iki mama kabı, iki suluk vb…  ama onlara daha az zaman ayırabilirsiniz.Eğer çok işiniz oluyorsa, sık sık seyehat  ediyorsanız ve papağanınıza az zaman ayırıyorsanız tek Senegal sizin için uygun değil.
Tüm bunları yaptıktan sonra küçük dostunuzun keyfini çıkarın o sadık, komik, yaratıcı, sevimli bir dost

NOT :HABERSİZ VE KAYNAK BELİRTİLMEDEN ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!
BU YAZI http://www.wikihow.com/Care-for-a-Senegal-Parrot ADRESİNDEN ÇEVİRİLMİŞTİR !!!
Senegal Papağanları Hakkında Merak Edilenler;


1)Senegal Papağanlarının  nasıl bir kişilikleri vardır?
Senegal papağanları yüksek enerjili papağanlardır.Bu nedenle enerjilerini atacakları bolca aktiviteye ihtiyaç duyarlar.(oyuncaklarla oynamak,egzersizler vs)
Senegal papağanları çok zekidirler.Senegal papağanları karmaşık numaralar öğrenerek çok yetenekli bir kişiliğe sahip oldukları gibi iyi konuşmacıdırlar.
Ancak küçük boyutu sizi aldatmasın onlar zaman zaman boylarından büyük yaramazlıklar yapabilirler.Senegal  papağanları çok kıskanç olabilir.Bu nedenle onlar yavruyken ısırma, bağırma gibi eğitimleri verilmeli veya sosyalleştirilmiş bir Senegal papağanı sahiplenilmelidir.

2)Senegal papağanları kaç yıl yaşar?
Senegal papağanları hakkında tam bilinmeyen bir şey de yaştır.Evcil olarak beslediklerimiz genelde doğadan yakalandığından tam olarak yaşını anlayamayız.Genelde irislerinin çevresi sarıdır.Ama yabancı kaynaklarda 25-50  yıl arasında yaşadığı söylenir yukarıda yazdığım bilinmezlik yabancılar içinde geçerlidir.Onlara göre en mantıklısı 30 yıldır.
3)Senegal papağanları ısırır mı?
Tabi ki ısırırlar ama gerçekten iyi eğitilmiş bir papağan için bu ikinci seçenektir.Eğer gerçekten sert bir ısırık atarsa bunun suçlusu sizler sinizdir. Ya onu korkutmuş ya da istemediği bir şeyi zorla yapıyorsunuzdur.Şu unutulmamalıdır Senegal papağanlarının gagaları afrika gri(jako)lar kadar kuvvetlidir.

                                        Vahşi dişi papağanımın eğitimi sırasında olan bir yara.
4)Senegal papağanı nasıl evcilleştirilir?

BU KONUYA BAŞKA BİR BAŞLIKTA AÇIKLIK GETİRECEĞİM.

5)Senegal papağanları neler yer?
Senegal papağanları ağırlıklı olarak meyve, sebze, tohum, tahıllar, fındık, ceviz ve palet yem ile beslenebilir.Besin kaynakları oldukça geniştir.Papağanlar her şeyin tazesini severler ama tazelerinde her şeyinden biraz yerler.Yani bir Senegal papağanının günlük yemek listesi biraz kalabalıktır.Her Senegal papağanı farklı yiyecekler sevebilir ve bu zamanla değişir.Bunu siz gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

6)Senegal papağanları tek mi çift mi bakılmalı?
Eğer siz gün içinde kuşunuzla ilgilenebileceğiniz yeterince vaktiniz varsa ve onunla eğitmek gibi başka planlarınız varsa tek almanız en iyisidir.Senegal papağanları sosyal hayvanlardır ve gün içinde yeterince ilgilenilmesi gerekmektedir.Ayrıca tek alıyorsanız onun arkadaşı gibi olamalısınız.Bunun karşılığında o da sizde çok iyi bir arkadaş edinirsiniz.
Senegal papağanları çift olarak beslenilmesi biraz zordur çünkü çiftler tamamen birbirlerine ilgilidirler onlarla ilgilnmenize izin  vermezler çünkü onlar birbirleriyle ilgileniyorlardır.Eğer üretmek gibi bir amacınız yoksa tek olarak bakmak ve ya çiftin bireyleri çok iyi sosyalleştirilmiş olmalıdır.Tek seferde iki Senegal papağanı sahiplenmek tavsiye edilmez.

7)Senegal papağanlarında uyku nasıldır?
Senegal papağanları günde 12-14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.Ayrıca  gündüzleri  ek olarak kendileride  şekerleme yaparlar.Ancak bu şekerlemeler geceleri uyudukları 12 saatin yerine geçer.Eğer yeterli ukuyu almazsa saldırganlık ve halsizlik ortaya çıkar.Ayrıca huysuz olur ve sizinle vakit geçirmek istemeyebilir.
Senegal papağanları kafalarını 180’ döndürür ve sırtına gömer ve tek ayağını karnına çekerek uyurlar.

NOT :HABERSİZ VE KAYNAK BELİRTİLMEDEN ALINTI YAPILMASI YASAKTIR !!!
BU YAZI http://theparrotforum.com/viewtopic.php?f=12&t=348 ADRESİNDEN ÇEVİRİLMİŞTİR !!!